Bardzo często w aplikacjach programiści wykorzystują listy. Kiedy są one im tak potrzebne? Przeważnie wtedy, gdy mają do czynienia ze zbiorami danych. Muszą wykonywać różne warunki, dodawać obiekty, bądź je usuwać ze zbioru, ogólnie mówiąc, pracować z obiektami i nimi manipulować.
Właśnie w takich sytuacjach listy nadają się do tego idealnie (pewnie twórca je stworzył właśnie po to). Zawsze staram się wyjaśnić działanie na przykładach i dlatego też pokaże Ci jak się deklaruje listę, oraz w jaki sposób z nią pracować.
Zacznijmy od zadeklarowania listy i dodania odpowiedniej biblioteki.
Teraz możemy pracować na naszej liście, zacznijmy od dodania do niej paru tekstów.
Aby dodać elementy do listy używamy wbudowanej metody Add() (aby usunąć Remove()), w której konstruktorze wprowadzamy nasz obiekt. Nasza zadeklarowana lista przechowuje stringi, oczywiście możemy w niej przechowywać co tylko chcemy, np. liczby całkowite (int) lub obiekty utworzone przez nas, reasumując pełna dowolność.
Możemy teraz sprawdzić ile obiektów znajduje się w naszej liście. W tym celu posłużymy się opcją Count.
Może teraz coś bardziej złożonego. Stórzmy z tych elementów listy jeden ciąg, jedno zdanie.
W tym celu deklarujemy nową zmienną i wykorzystująć pętlę foreach przechodzimy po każdym elemencie i dopisujemy go do naszego nowopowstałego ciągu. Kod wygląda następująco.
To tylko mały ułamek z wszystkich możliwości list, dlatego tak chętnie się je wykorzystuje w praktyce. Jeżeli nie miałeś z nimi wcześniej styczności i zaczynasz swoją przygodę z programowaniem, radzę Ci popróbować różnych przykładów, gdyż jestem przekonany, że będą Ci potrzebne w pierwszych projektach jakie będziesz wykonywał.