Autocomplete i aliasy – przyspiesz swoją pracę z konsolą

git
Loading Likes...

Autocomplete – podpowiadanie. Jedna z tych rzeczy, która bardzo przyspiesza pracę. Pewnie nie zaskoczę Cię tym, że jeśli podczas wpisywania jakiejś komendy lub ścieżki klikniesz przycisk TAB, konsola sama podpowie Ci najlepszą opcję jaką masz do wyboru. Od zawsze używałem Windowsa, więc działało to bardzo sprawnie, zwłaszcza przy korzystaniu z gita. Niedawno przeniosłem się na MacBooka ze względów projektowych, co wymusiło na mnie naukę nowego systemu operacyjnego. Teraz zsh (odpowiednik bash’a) podpowiada mi bardzo dużo opcji i nie da się już działać tak sprawnie jak w bash’u…dokładniej to wyświetla bardzo dużo opcji, które mogę wybrać. A co jeśli zamiast klikać TAB i wybierać z listy, możesz zrobić to szybciej i łatwiej?

Na pomoc wkraczają aliasy, które odkryłem zupełnie przez przypadek.

I cyk – widzisz wszystkie dostępne aliasy.
Teraz, aby skorzystać np. z GIT’a z komendy:

wpisujesz i zatwierdzasz enterem:

Trzeba tutaj rozróżnić 2 kwestie: aliasy i autocomplete to dwie różne rzeczy. Autocomplete (autouzupełnianie) podpowiada nam jakie mamy opcje do wyboru i zatwierdzamy go klawiszem TAB. Natomiast aliasy to nic innego jak skróty, które zatwierdzamy enterem (patrz przykład poniżej).

Podobnie np.

alias dla tej komendy to:

Na początku możliwe, że będzie Ci ciężko zapamiętać wszystkie potrzebne aliasy, ale z czasem z pewnością stanie się to u Ciebie odruchowe. Pamiętaj, że zawsze pod ręką masz komendę alias.

EDIT:
Lista aliasów to ficzer (funkcjonalność) konsoli zsh – jeśli chcesz z nich skorzystać, musisz ją zainstalować. Podaje jeszcze raz link do strony: zsh. Jeśli mimo to, nadal aliasy nie będą działać, rzuć okiem na oficjalną stronę plugina do aliasów w git: plugin.

About the Author: Sebastian Mieszczańczyk

Studia: Wyższa Szkoła Ekonomii i Informatyki w Krakowie Profil: "Informatyka i Ekonometria" Specjalizacja: "Programowanie urządzeń mobilnych i aplikacji sieciowych" Siatkówka (GeoVolley Team) na pozycji środkowego Hobby: Oprócz programowania i wszystkiego co z tym związane... Filmy - od dawna pasjonuję się nie tylko oglądaniem filmów, ale także analizowaniem ich pod kątem stworzenia ( Mój link do filmweba) - w liceum dzięki profilowi z modułem filmowym mogłem wejść głębiej w szczegóły kadrów, ujęć itd. Psychologia - niestety wciąż mam zbyt mało czasu na zagłębianie się w tą wiedzę :(

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook