C# – Przekazywanie argumentów przez referencję

Loading Likes...

Cześć.

W tym artykule dowiesz się w jaki sposób przekazać do metody argument przez referencję i jakie będą tego skutki. Zaczynamy.

Przede wszystkim napiszmy sobie prostą metodę w projekcie konsolowym (bez wykorzystania referencji), która będzię na wejściu miała liczbę całkowitą a na wyjściu wartość pomniejszoną o 1

Uruchamiamy nasz program i na wyjściu otrzymujemy:

Okej, wiemy zatem jak działa nasz program, teraz go delikatnie zmodyfikujemy wykorzystując właśnie omawianą referencję. W deklaracji oraz przy wywołaniu funkcji Sub dopisujemy słowo kluczowe “ref” przed typem argumentu x.

Otrzymujemy teraz:

Jak widzisz, wywołując metodę Sub z paramentrem referencyjnym zmieniliśmy w prosty sposób wartość zmiennej x. Dzięki takiemu rozwiązaniu uniknęliśmy deklarowania kolejnej zmiennej. Porównaj teraz sobię wersję alternatywną z powyższą.

Output:

Reasumując, dzięki referencji możemy w prosty sposób operować na zmiennych wcześniej zadeklarowanych, bez potrzeby tworzenia nowych zmiennych i przepisywania ich wartości.

You May Also Like

About the Author: Jerzy Kołakowski

Pasjonat informatyki, bloger. Full-stack Developer Technologie:
  • ASP.NET MVC
  • ASP.NET CORE
  • Angular 2+

2 Comments

  1. Świetny wpis, konkretny i klarowny.
    Czy istnieje możliwość aby utworzyć metodę referencyjną, a wywoływać ją zależnie od potrzeb z ref lub bez? Tak aby przy ww wymienionym przykładzie Sub(x); zwracało 5, natomiast Sub(ref x); zwracało 4. Pozdr.,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook