C# – Metoda Enumarable.Range

Loading Likes...

Witajcie.

Sporo razy wracając do swojego kodu po pewnym czasie, nie mogę się w nim odnaleźć – i nie chodzi tutaj o brak odpowiednich komentarzy. Po prostu patrząc na niego, wiem, że jest skomplikowany, gdyż można było zrobić “to coś” w inny, bardziej optymalny sposób. Często przy tym łapie się za głowę z niedowierzaniem, że jestem tego twórcą. Jednak myślę, że jeżeli masz podobne doświadczenia to zmierzasz w dobrym kierunku.

Nie bez powodu ten artykuł zacząłem taką refleksją. Programista ma wiele możliwości tworzenia czegokolwiek, natomiast często nie ma pojęcia o istnieniu różnych rozwiązań. Dlatego dzisiaj pokażę Wam pewien trik, dotyczący tworzenia list – bez wykorzystania pętli.

W tym celu wykorzystamy klasę “Enumeralbe” i metodę w niej występującą “Range()”

Na początek pokażę Ci w jaki sposób można wypełnić listę za pomocą pętli.

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej o pętlach wejdz w ten artykuł.

Teraz spójrz, jak to samo można osiągnąć wykorzystując metodę Enumerable.Range()

Teraz wytłumaczę Ci jak działa metoda Enumerable.Range().

Przede wszystkim wyrzuć sobie z głowy złudne wrażenie. NIE podajemy przedziału liczbowego! Co to znaczy? Jeżeli chcemy uzyskać listę liczb od 25 do 77  to NIE napiszemy Range(25,77).ToList(); tylko:

Dlaczego? Proste. Pierwszym parametrem metody jest liczba początkowa, natomiast drugim parametem jest licznik liczb(ile ma mieć elementów lista), UWAGA! mierzony WRAZ Z pierwszą liczbą. Dlatego, aby stworzyć listę liczb od 85 do 540 napiszemy:

You May Also Like

About the Author: Jerzy Kołakowski

Pasjonat informatyki, bloger. Full-stack Developer Technologie:
  • ASP.NET MVC
  • ASP.NET CORE
  • Angular 2+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook