C# – Podstawy klas, odwołania, tworzenie obiektu

Loading Likes...

C#  jest językiem obiektowym, więc cały czas pracujemy na obiektach. Aby swobodnie korzystać z udogodnien obiektowego języka, konieczne jest dogłębne poznanie klas.

W tym materiale pokażę Ci w jaki sposób, stworzyć własną klasę i odwołać się do niej w innym miejscu Twojej aplikacji.

Tworzymy nowy projekt konsolowy, wpisujemy nazwę i zatwierdzamy.

W Solution Explorer klikamy prawym przyciskiem na nazwę naszego projektu, następnie wybieramy “Add” i później klikamy w “Class”.

Wpisujemy nazwę, np. Klient.cs, i zatwierdzamy.

Powinnien się nam ukazać nowy plik naszej klasy, wyglądający w ten sposób:

Teraz musimy ustawić modyfikator dostępu dla naszej klasy. Do wyboru mamy tutaj:

publiczny

prywatny

chroniony

wewnętrzny

O modyfikatorach dostępu będzie niedługo osobny wpis, także nie będę w tym miejscu się wypowiadał. My aby móc swobodnie pracować z naszą klasą w każdej części naszej aplikacji musimy najpierw dodać jej modyfikator, jak się domyślacie…. publiczny 🙂 W takim razie dopisujemy przed typem i nazwą klasy słowo klucz “public”:

Przejdź teraz do głównej klasy programu i zwróć uwagę, że możesz stworzyć nowy obiekt w osobnej części Twojego projektu:

Super, mamy już możliwość odwoływania się do naszej klasy, pora teraz stworzyć w niej szkielet naszego obiektu. Jak nazwa naszej klasy wskazuje, jest to klient, więc stwórzmy prymitywną klasę dla klienta.

Deklarujemy zmienne, które będzie zawierał nasz “szkielet”, ustawiamy modyfikator dostępu na publiczny (dokładnie tak jak w przypadku naszej klasy), i ustawiamy akcesory(będzie o nich mowa w osobnym wpisie)

Teraz dzięki szkieletowi, możemy wypełnić nasz wcześniej powstały obiekt. Wypełnijmy go zatem przykładowymi danymi:

Dopisałem jeszcze kawałeczek kodu, żeby wyświetlić nasz obiekt. Jak widzisz, zasada działania jest prosta, tworzysz schemat(“szkielet”), później ustawiasz klasę i zmienne tak aby mieć dostęp do obiektu. Dzięki temu w dowolnej części kodu tworzysz swoje obiekty i wypełniasz je różnymi danymi.

You May Also Like

About the Author: Jerzy Kołakowski

Pasjonat informatyki, bloger. Full-stack Developer Technologie:
  • ASP.NET MVC
  • ASP.NET CORE
  • Angular 2+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook