C# – Przechwytywanie wciśniętych klawiszy

Loading Likes...

Praktycznie każdy użytkownik, posiadający komputer z dostępem do internetu może w prosty sposób paść ofiarą ataku hakerskiego bądź złośliwego wirusa. Aby się przed tym skutecznie bronić, najlepiej to poznać – prawda? 🙂

W dzisiejszych czasach jest wiele różnych szkodliwych i złośliwych oprogramowań. Jednym z powszechnie znanych, służących do wykradania danych jest  tzw. “keylogger” czyli aplikacja, która przechwytuje wpisywane przez ofiarę znaki na jej klawiaturze.

Oto kod przykładowego keyloggera, który wypisuje wcisnięte klawisze w konsoli. Keylogger, którym posługiwałby się haker, działałby w tle i wysyłał logi z klawiatury na maila albo jakiś serwer, natomiast nasz program został stworzony w celach edukacyjnych.

Najważniejszą rzeczą, którą powinieneś wiedzieć, jest to że klawiatura ekranowa nie uchroni Cię przed atakiem. Włącz sobie program i przetestuj to na własnej skórze, zobaczysz wtedy że mimo kliknięcia program dokładnie wie, który klawisz został wciśnięty. Warto również wiedzieć, że zazwyczaj programy tego typu uruchamiają się w tle, przy starcie systemu, dlatego nie masz pojęcia o ich istnieniu na swoim komputerze.

Jak się przed nimi chronic?

  • zainstaluj program antywirusowy na swoim komputerze
  • pobieraj programy tylko z zaufanych źródeł
  • sprawdź programy, które uruchamiają się przy starcie systemu
  • pamiętaj, że niektóre złośliwe programy mogę zostać połączone z innymi, działającymi programami

You May Also Like

About the Author: Jerzy Kołakowski

Pasjonat informatyki, bloger. Full-stack Developer Technologie:
  • ASP.NET MVC
  • ASP.NET CORE
  • Angular 2+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook