Udemy – miszmasz
Udemy w ostatnich latach zyskało bardzo mocno na popularności. Dużo kursów w bardziej lub mniej przystępnych cenach w praktycznie każdej dziedzinie. Nie będę się wypowiadał na temat jakości kursów, ponieważ generalizowanie przy takiej ilości byłoby zbyt krzywdzące. Są kursy długie i wyczerpujące temat, ale są też takie z przysłowiowym laniem wody jak w szkole przy odpowiedzi – temat dałoby się zamknąć w 2h, ale ktoś nawija przez 30h. Finalnie, należy też zwrócić uwagę na jakość kursu – teraz każdy może wrzucić taki kurs bez względu na umiejętności, dlatego nie masz gwarancji, że wszystko co w nim jest to prawda. Warto przeczytać opinie, komentarze i sprawdzić ocenę – czyli podejść do tematu jak przy każdym racjonalnym zakupie.
Darowanemu koniowi w zęby się nie zagląda
Tak jak w nagłówku – jeśli ktoś daje za darmo, to nie należy zbytnio wymyślać. Należy brać pod uwagę, że ktoś poświęcił swój czas i wysiłek na zebranie informacji, nagranie kursu (w który wchodzą także nagrania wideo, a więc montaż, render itd), a to wszystko daje za darmo. Korzystaj, bierz ile się da i ile się nadaje – nie zapomnij zweryfikować wiedzy, aczkolwiek w przypadku kursów praktycznych zazwyczaj wszystko wychodzi w praniu.
Darmowe kursy
Nie każdy o tym wie i pamięta, ale na udemy są również darmowe kursy. Co w przypadku początkujących lub studentów, którzy liczą się z każdą wydaną złotówkę ma znaczenie. Jak to zrobić?
Wejdź na stronę główną i kliknij w kategorię, która Ciebie interesuje (np. IT i oprogramowanie). Następnie po lewej stronie otworzą się filtry (w przypadku, kiedy się nie pokażą, należy skorzystać z przycisku filtruj). Z wielu dostępnych kategorii filtrów należy wybrać Cena i zaznaczyć opcję Bezpłatny. Teraz wystarczy, że klikniesz Zapisz się teraz, uprzednio klikając w wybrany kurs.
Zweryfikowana i aktualna wiedza = płatna
Jeśli ktoś ma troszkę pieniędzy na inwestycję w siebie, to mogę polecić mu platformę, z której sam się uczyłem. Dokładniej autora, który najpierw tworzył na udemy, a później sam stworzył platformę. Dostęp do platformy z kursami jest w formie miesięcznej subskrypcji, ale możesz zrezygnować w każdej chwili. Autor tworzy naprawdę dużo fajnej treści i mocno przystępnej dla totalnego laika. Kursy są aktualizowane, więc nie ma problemu, że wiedza zawarta w kursie będzie przestarzała, co jest wielkim atutem zwłaszcza w kontekście kursów programistycznych. Autor Maximilian Schwarzmüller posiada 2 strony: darmowego bloga (link) oraz stronę z kursami (link). Możecie znaleźć też jego kanał na youtube. 19$ i macie dostęp do wielu ciekawych kursów.
PS. Dla ścisłości – to nie jest polecenie sponsorowane, polecam Wam, ponieważ sam sprawdziłem, sam korzystałem i moim zdaniem warto.
Podsumowanie
Nie każdy wie o takiej opcji – ja nie wiedziałem (a może kiedyś, kiedy używałem Udemy jej nie było?)
Poza tym pozostaje także youtube, gdzie jest mnóstwo wiedzy, ale trzeba wiedzieć czego się szuka, a na początku może to nie być takie oczywiste.
Studia: Wyższa Szkoła Ekonomii i Informatyki w Krakowie
Profil: “Informatyka i Ekonometria”
Specjalizacja: “Programowanie urządzeń mobilnych i aplikacji sieciowych”
Siatkówka (GeoVolley Team) na pozycji środkowego
Hobby:
Oprócz programowania i wszystkiego co z tym związane…
Filmy – od dawna pasjonuję się nie tylko oglądaniem filmów, ale także analizowaniem ich pod kątem stworzenia ( Mój link do filmweba) – w liceum dzięki profilowi z modułem filmowym mogłem wejść głębiej w szczegóły kadrów, ujęć itd.
Psychologia – niestety wciąż mam zbyt mało czasu na zagłębianie się w tą wiedzę 🙁