Zasady dobrego programowania

Loading Likes...

Możemy pisać w różnych językach i posługiwać się różnymi narzędziami, ale podstawowe zasady są niezmienne. Pisanie coraz to lepszego kodu powinno być zajawką każdego programisty. Niestety niektórzy zatrzymują się na etapie pytania: “jak?”. Wiele czynników wpływa na tego typu zatrzymanie i niekoniecznie może to być od nas zależne (przynajmniej nie bezpośrednio). Jednym z powodów może być zbyt krótki czas na wykonanie zadania/zadań/aplikacji w porównaniu ze zdolnościami zespołu, a wtedy wiadomo: wujaszek Google i ciocia stackoverflow. Innym powodem mogą być nasze umiejętności – pisanie kodu bez testów lub kod słabej jakości, który później wymaga solidnej refaktoryzacji/optymalizacji. Na szczęście są osoby, które pomogły spisać swego rodzaju dekalog programisty. Dzisiaj chciałbym podzielić się z wami materiałami, które napotkałem poprzez mój research w poszukiwaniu materiałów do pisania lepszej jakości kodu. Myślałem o zebraniu ich wszystkich i napisaniu jednego wielkiego wpisu, ale troszkę mija się to z celem, ponieważ jedni wolą krócej, inni dosadniej itd. Zbiór ciekawych materiałów pomoże wam zaoszczędzić czas na googlowaniu i wybieraniu spośród wielu nieciekawych, czasami rozwlekłych w nieskończoność artykułów. Na zakończenie chciałbym polecić bardzo sławną książkę, którą warto przeczytać: “Czysty kod” – znajdziecie ją u nas w sekcji “Polecane książki”, gdzie możecie ją kupić w przystępnej cenie.

Zapraszam do zapoznania się z linkami:

Jeśli ktoś ma coś ciekawego w zakładkach to podzielcie się w komentarzu. 🙂

You May Also Like

About the Author: Sebastian Mieszczańczyk

Studia: Wyższa Szkoła Ekonomii i Informatyki w Krakowie Profil: "Informatyka i Ekonometria" Specjalizacja: "Programowanie urządzeń mobilnych i aplikacji sieciowych" Hobby:
  • Programowanie: Typowy front: HTML/JS/CSS Do tego: Vue/Vuex/Nuxt/Angular/
  • Rozwój osobisty
  • siatkówka (GeoVolley Team) na pozycji środkowego
  • Filmy - od dawna pasjonuję się nie tylko oglądaniem filmów, ale także analizowaniem ich pod kątem stworzenia ( Mój link do filmweba) - w liceum dzięki profilowi z modułem filmowym mogłem bardziej wejść w szczegóły kadrów, ujęć itd.
  • Psychologia - niestety wciąż mam zbyt mało czasu na zagłębianie się w tą wiedzę :(

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook