Nitinol – inteligentny metal

sprężyna i spinka z nampisem nitinol memory metal
Loading Likes...

Wynalazek, który wstrząsnął światem. Już wykorzystuje się go w wielu dziedzinach. Mowa oczywiście o NITINOLU. Nie jest to zbyt “nowy” wynalazek, bo wynaleziony w 1961 roku! Jak to jest możliwe, że do tej pory o nim nie słyszeliśmy? Chodzi oczywiście o zastosowanie materiału w wojsku. Z czasem jednak przeniosło się to na inne dziedziny.

NiTiNOL – to skrót od Nickel Titanium Naval Ordnance Laboratory. Rozszyfrujmy ten zapis, bo on naprawdę wiele nam mówi:

  • Nickel i Titanium to pierwiastki z naszego układu okresowego – składają się na nasz metal w proporcjach 55% i 45%.
  • Naval Ordinance Laboratory – to laboratorium amerykańskiej marynarki wojennej (i wszystko jasne, dlaczego tak długo o tym nie słyszeliśmy 🙂 )

Ale co to jest ten NITINOL?
Materiał jest naprawdę niezwykły, ponieważ “pamięta” swój “zaprogramowany” stan i po podgrzaniu wraca do swojej wyjściowej formy. Co więcej, materiał nie rozkłada się i nie powoduje alergii, co przyczynia się do używania go w medycynie np. jako implant kręgosłupa, wzmocnienia naczyń krwionośnych (wkłada się zwinięty pręcik do aorty, która może w każdej chwili pęknąć, a pod wpływem ciepła rozszerza się – w ten sposób wzmacnia aortę i chroni przed pęknięciem (wewnętrznym krwotokiem i śmiercią w kilka minut).

Osobiście widzę wiele zastosowań np. roboty lub inne urządzenia metalowe. Wyobraźcie sobie, że macie wzmocnione kości metalem – możecie “low kickować” do woli i nie złamiecie przy tym piszczela ;D. A tak na poważnie: zderzenie samochodu/motocykla powoduje nieodwracalne skutki. Zamiast na złom zawozimy do mechanika, który podgrzewa metal i sam się prostuje! Zastosowań jest naprawdę wiele. Już teraz możecie znaleźć oferty na aliexpress. Niestety wciąż nie jest to tania sprawa, ale z czasem z pewnością się to zmieni. Więcej możecie zobaczyć na dołączonym wideo i w linkach do filmów:

Pierwszy silnik z nitinolem

Jak zrobić własny silniczek z zastosowaniem nitinolu w domowych warunkach?

You May Also Like

About the Author: Sebastian Mieszczańczyk

Studia: Wyższa Szkoła Ekonomii i Informatyki w Krakowie Profil: "Informatyka i Ekonometria" Specjalizacja: "Programowanie urządzeń mobilnych i aplikacji sieciowych" Siatkówka (GeoVolley Team) na pozycji środkowego Hobby: Oprócz programowania i wszystkiego co z tym związane... Filmy - od dawna pasjonuję się nie tylko oglądaniem filmów, ale także analizowaniem ich pod kątem stworzenia ( Mój link do filmweba) - w liceum dzięki profilowi z modułem filmowym mogłem wejść głębiej w szczegóły kadrów, ujęć itd. Psychologia - niestety wciąż mam zbyt mało czasu na zagłębianie się w tą wiedzę :(

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook